by
on
under
Permalink

Na knize PŘÍBĚH SKAUTINGU NA VALAŠSKU se můžeš podílet i ty!

(Dazul) Že jsme s Michálkem rozběhli práci na rozsáhlé publikaci – knize s (pracovním) názvem PŘÍBĚH SKAUTINGU NA VALAŠSKU, ví už leckdo – zmínil se o tom velmi krátce i bývalý premiér, něco proběhlo i tiskem. Je to práce bezplatná a hlavně zdlouhavá, především proto, že máme každý jen 2 ruce a pouze čtyřiadvacetihodinový den.

Proto se snažíme do tohoto společného díla zapojit co nejvíc spřízněných duší, které tomu sice nemohou dát tolik energie a času jako my, ale přesto mohou svým dílkem výrazně pomoc ke vzniku jedinečné knihy, která v našem regionu nemá obdoby.

 

 

Tady jsem sepsal to, s čím nám můžeš pomoc:

 • Víme zatím o těchto lokalitách, kde skautské oddíly v přechozích více než 104 letech fungovaly – pomoz nám zmapovat i ty další, aby byl přehled co nejúplnější.
 • Máme k dispozici hromadu zapůjčených oddílových a družinových kronik, které je potřeba kvalitně naskenovat (minimálně 300 DPI, každou skenovanou stránku oříznout, posloupně očíslovat, …), abychom je mohli vrátit. Vybrané ukázky z kroniky bychom rádi publikovali v připravované knize.
 • napiš svou osobní vzpomínku na tvé „skautování“, nebo zaznamenej osobní vzpomínku někoho ze svého okolí, který aktivně skautoval
 • Přepisování ručně psaných textů kronik, včetně popisků fotografií s odkazem na čísla stran – aby šlo v kronikách vyhledávat podle textu a vybírat nejvhodnější části pro publikování do knihy.
 • Přepisování nahraných rozhovorů s pamětníky
 • Kvalitní focení (min 300 DPI) vyhledaných dokumentů a exponátů v okresních archivech
 • Korektury textu v nekrácené verzi knihy
 • Redakční činnost – sestavení finální verze knihy pro tisk – předpokládáme, že z několika tisíců stran textů a fotografií bude potřeba vybrat to nejzajímavější a čtivé v rozsahu max. 500 stran
 • Archivace webů družinových, oddílových či střediskových na jedno místo – pro další bádání – pokud není vlastní archiv, možno web vyhledat (k vybranému datu) na https://web.archive.org/web/ – pak jednotně archivovat pro potřeby projektu PŘÍBĚH SKAUTINGU NA VALAŠSKU
 • Nafocení oddílové klubovny i oddílových maskotů či věcí zvláštní hodnoty (což může být totem, vůdcovské křeslo, samorost,…) – pro odlehčení informací v publikaci, takových „příběhů v příběhu“.
 • Zatřiďování digitalizovaných materiálů (kronik, časopisů, almanachů, výročních zpráv, expedičních knih, zápisů ze SRJ, …) na sdíleném disku + vypracování přehledné struktury pro vyhledávání informací 
 • Nahrávání dohledaných amatérských filmů a videozáznamů na YouTube kanál jako „neveřejných“
 • Vybírání nejvhodnějších pasáží z delších odborných publikací, pro publikování v PŘÍBĚHU SKAUTINGU NA VALAŠSKU – příklad odborné publikace zde >>>

Cca 1x měsíčně pořádáme on-line redakční radu, ke které se budeš moci připojit a získat přehled jak společná práce pokračuje.

Ozvi se nám na pribehskautingu@oldskaut.cz, abychom domluvili prodobnosti a další společný postup.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *