2.12.2019 – premiéra dokumentu HLEDÁNÍ LILE

Když se v listopadu 1989 zhroutil komunistický režim, zažívali čeští skauti stejnou euforii jako všichni, kdo toužili po demokracii. Po desítkách let skončil politický dohled, zákazy, špehování a perzekuce, konečně bylo možné budovat hnutí v úplné svobodě. Ukázalo se ale, že obnova nebude snadná. Jakou cestou a jakými peripetiemi prošel český skauting v polistopadové době? Odpovědi hledá dokumentární film Adama Drdy a Viktora Portela HLEDÁNÍ LILIE.

V březnu 2017 představil stejný tým dokument SKAUTI BEZ LILIE – film uvedla letos i ČT.

(Dazul) I na našem vsetínském středisku se promítal nový dokumentární film HLEDÁNÍ LILIE. Rozhodnutí o zapojení se do premiéry (film se promítal najednou na 70 místech v republice) přišlo trošku později a na lokální propagaci nebyl čas. Ale i tak se ve velké klubovně vsetínského SKAUTSKÉHO DOMU sešla dvacítka zájemců.

Film samotný mne potěšil. Je cenným záznamem doby, kdy se JUNÁK po své třetí obnově otrkával, vzpamatovával ze své naivity, vyhraňoval, vedl „vnitřní bratrovražedné“ boje, klesal i stoupal, odrazoval ty slabší ve víře, učil se naslouchat i oponovat, formoval se do dnešní sebevědomé podoby. Do hodinové stopáže nelze vtěsnat vše, co by bylo vhodné srozumitelně zachytit, ale s odstupem těch tří desítek let mám pocit, že se tvůrcům podařilo vyhmátnout to nejpodstatnější. Osobně mám sice dojem (především ze závěru filmu), že na finální verzi dokumentu je trochu poznat „horká jehla“, ale to nic nemění na radosti, že HLEDÁNÍ LILIE vznikl.

Asi nejsilnějším momentem z filmu pro mne je (19:24 min), když skvělý rétor Václav (jeden z mých dvou guru) říká na adresu mladých vůdců oddílů:

„Ústředí a všechy tyto instituce sice existovat snad musí nebo mohou, ale nejsou rozhodující. Pro hnutí jste rozhodující vy. A co vy se naučíte a co vy vložíte do dětí, to s dětma ještě bude čtyřicet-padesát let. To myslím je rozhodující. …“

Film vznikl i díky finanční podpoře konkrétních lidí (viz závěrečné titulky) – s několika desítkami z nich jsem se osobně potkal (svět je malý), považuji je za velmi spřízněné duše. Vesměs skauti. Za nic neříkajícími jmény jsou schovaní státní zástupci, spisovatelé, matky dočasně v domácnosti,  lékaři, inženýři, ekonomové, pojišťováci, právníci, vykoškolští pedagogové, poslanci, dobří řemeslníci, pracovníci v sociálních službách, … – jednoznačně skvělá společnost. Bez vyjímky všechny bych rád nechal přespat u nás doma : -)

Veliký dík Denindě, vůdkyni vsetínského střediska, za přípravu a zajištění téhle milé akce. Je to sice trochu nevděčná práce, ale rozhodně měla smysl!

Předpokládám, že podobě jako film SKAUTI BEZ LILIE (1.díl), bude i HLEDÁNÍ LILIE (2.díl) dostupný na internetu. Pro ostatní nedočkavce z našich řad – můžete jej shlédnout i u nás doma : -)

A takto probíhala ve stejný čas premiéra filmu v Praze:

Doplněno 23.2.2020 – od dnešního dne je HLEDÁNÍ LILIE volně přístupné:

Pajtášovy fotečky z premiéry filmu na Vsetíně: