11.3.2022 – Okresní sněm OS

(Dazul) Čtyři dny před konáním okresního sněmu OS mi dorazila na mail pozvánka. Naštěstí se Bam, který jej svolal, trefil do času, kdy to při dobré vůli dokážu zvládnout přesto, že chci být na pohřbu našeho souseda.

A tak když jsme pozvaní na posezení příbuzných, kamarádů a sousedů po posledním rozloučení v kateřinickém kostele do kulturáku, vytrácím se po hodince abych se stíhal přemístit těch 23 km do Hrachovce na čas.

V klubovně je zatím jen Bam a tak využívám čas, abychom si sdělili „novinky“ od doby, kdy jsme se viděli naposledy a jako vyhlášenému skautskému sběrateli mu ukazuji tři díly zatím vytištěných Kronik kateřinického společenství, tzv. „čtyři a půl kila vzpomínek„. Jsou tam mezi 2288 stranami zaznamenány i předchozí dva okresní oldskautské sněmy (2016 a 2019), které se podařilo fotem i textem zadokumentovat : -)

Bam mi předává Pamětní list pohlednicového formátu, odznak i samolepku s logem Okresního sněmu OS. Je vidět, že dokáže umně zúročit své sběratelské zkušenosti.

Přichází i Vous, který si alespoň na chvíli odskočil od plnění profesních povinností. Podle všeho už nikdo další nejspíš nedorazí a tak Bam neformálně projíždí agendu dnešního setkání. To, že se nás tu nesešel přiměřený počet, je sice trochu frustrující, ale je potřeba si přiznat, že to zřejmě odráží skutečnost jak je vnímána potřeba stupně „okresu“ v organizační struktuře. Když už konečně může bez tohoto mezistupně fungovat státní správa, nevadilo by mi, kdyby se to promítlo i v Junáku. Alespoň by bylo více vhodnějších kandidátů do krajské rady. Nepodceňuji osobní setkání, ale v době internetu, lze docela dobře využít možnosti i pro zefektivnění činnosti jednání OS ve formálních věcech a zbývající energii věnovat na neformální aktivity, kde si mohou účastníci i podat ruku.

Přijal jsem fakt, že každý z nás, komu se skauting tak nějak zažral do kůže, má v různých životních etapách mírně se měnící žebříček priorit a tomu podřizuje i své konkrétní činy. Je to jako s těmi věřícími, kteří mají uvnitř jasno, ale nepotřebují pro to chodit do kostela. Nelze stíhat všechno, mnohdy je potřeba zvolit co upřednostním. A tak rozumím tomu, pokud někdo svůj čas věnuje raději schůzce s vlčaty než schůzi oldskautů. Koneckonců čestný náčelník JUNÁKA Václav Břicháček říkával na adresu mladých vůdců oddílů: „Ústředí a všechny tyto instituce sice existovat snad musí nebo mohou, ale nejsou rozhodující. Pro hnutí jste rozhodující vy. A co vy se naučíte a co vy vložíte do dětí, to s dětma ještě bude čtyřicet-padesát let. To myslím je rozhodující. …“

Slíbil jsem Bamovi zprávu o činnosti 6.OS v písemné formě, a tak ji stručně napíšu zde, on si ji pak jistě zkopíruje : -)

• Kateřinická ŠESTKA = 6.K + 6.OS má pro rok 2022 registrováno celkem 89 členů (proti loňsku pokles o 5), z toho 6.OS má členů 9
  • Kikina a Hanny vedou celoročně kateřinické Světlušky a Vlčata