by
on
under
tagged
Permalink

16.5.2020 – VÝROBA PODSAD, PODLAHA A TRÁVA V DBCB

(Dazul) Na dnešek byla do DBCB svolána první akce od 11. března 2020, kdy byla pozastavena veškerá běžná skautská činnost. Původně jsem měl představu, že se bude pracovat pouze na výrobě stanových podsad, ale nakonec se toho rozjelo mnohem více – Denny posekal trávník a bylo potřeba shrabat trávu, plánovala se předělávka podlahy v čajovně i klubovně, velký úklid ve srubu, …  

Pokud by někomu ze zúčastněných připadaly fotografie zde publikované nějaké divné, tak ano – roušky jsou vyretušovány – moderní grafický software je dobrým pomocníkem : -)

Ráno v 7:30 bylo sice trochu mlhavo, ale už v tu dobu fungovalo ve srubu i na parkovišti několik ranních ptáčat – Denny, Fanta, Tom, Dita, … To byla předzvěst toho, že se může udělat pořádný kus práce. A taky že ano. Po té, co byla ukončena diskuse o výšce novy vyráběných podsad (101 cm) Fanta s Tomem začal pracovat na megašablonách pro sešroubování podsad, já se zapojil do řezání cca 140 kusů metrových desek na příčné spojování palubek, další parta začala vystěhovávat čajovnu aby mohla začít demontovat podlahu, holky se vrhly na shrabávání sena na hromádky, …

Šablona a podsady je pojata ve velkém stylu – základ každé tvoří dvě čtyřmetrové fošny, je tam spousta zarážek, vodítek, zavětrování, značek na rychlé označení vrtání, … Jedna šablona se na přední a zadní díl podsady, druhá je na boky. Nejdříve se do šablony poskládá osm metrových desek, pak čtyři diagonální vzpěry, pak specielně ořezaná palubka na spodek a další speciálně uřezaná palubka nahoru. No a mezi ně se naskládá dalších 10 normálních čtyřmetrových palubek. Pak se pomocí značek nakreslí 12 čar, kde se bude šroubovat 140 vrutů a nakonec se ruční kotoučovou pilou přesně podle uložené vodící desky provedou tři příčné řezy. Ve finále se se šablony vytáhnou dvě přesně uřezané a kvalitně sešroubované díly podsady.        

Jako největší problém při výrobě podsad se ukazuje nedostatek vrutů 35×4. Na jednu podsadu jich je potřeba minimálně 280 kusů. Ta pořízená tisícovka vystačí jen na 3 podsady. A tak Hany vyráží po poledni do Valmezu, aby v Unihobby šrouby sehnala. Marná byla její cesta : -(  Nicméně jsme my podsadáři uzmuli další tisícovku vrutů podlahářům, protože podsady dostaly o bodík vyšší prioritu. Poslední dva díly jsme sešroubovávali krátkými vruty a jistili to vruty i z druhé strany podsady.

Podlaháři téměř dokončili podlahu s OSB desek v klubovně a rozdělali podlahu v čajovně. Holky shrabaly a odvozily všechnu trávu. A naší šestici pracující na podsadách, se podařilo nahrubo (na předních dílech se musí dodělat dveře) udělat 6 podsad = 24 podsadových dílů.    

Před 18:00 vyrážím domů, abych vystřídal Irču při hlídání dětí a ona mohla vyrazit taky do DBCB – tentokrát na velkou oddílovou radu, kde se má řešit tábor (vzhledem k posunům zkouškového na VŠ je třeba zmapovat personální zajištění tábora, zda jsme-li schopni vyhovět nově stanoveným podmínkám ..), další postup ve vedení oddílu a využití grantu na vzdělávání.

Z dnešní akce mám velmi dobrý pocit – sešlo se přiměřeně starších členů oddílu i ochotných rodičů, všichni pracovali jako diví a ještě při tom byla příjemná a pohodová atmosféra. A já si navíc ještě trošku rozhýbal záda : -)

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *