9.ledna 2015 – TŘÍKRÁLOVÁ SBÍRKA

(Kikina)  I letos jsme opět dali dohromady náš, svého času velmi známý, Zubíčkovský klan (posílený o Ditu) a vydali se na dvoudenní túru po Ratiboři.

IMG_0307

V pátek jsem chodila v sestavě, která mě nenechala ani minutu v klidu. Jenom ve zkratce:

  • Saši se nelíbilo, že ji oslovujeme „černý.“ Takže vzhledem k rasové korektnosti prý příští rok pozměníme tříkrálový song na:Co ty občane tmavé pleti stojíš vzadu…?
  • U Tobiáše se při našem odchodu ozval z křoví jakýsi šramot. Peťa duchapřítomně reagoval: „Expelliarmus!“ Načež se ze tmy ozvalo: „Avada kedavra!“ „No, a sme po smrti,“ prohodil Peťa.
  • Maxík: „Ten pes se asi napil toho vína.“ Saša: „Co? Žes šlápl do hovína?“ Vzápětí se otevřely dveře…
  • Volám Peťovi: „Kde jste? My jsme ve vinárně.“ „No, my jsme U Ogarů.“...

V sobotu jsme jako každý rok čekali, že bude pršet, a i když hlásili, že od rána opravdu pršet bude, tak od rána nepršelo. Začalo až přesně ve chvilce, kdy jsme vylezli před klubovnu. Za půl hodiny potom v rozhlase hlásili mimořádnou zprávu, že občané nemají vycházet ven kvůli náledí. Takže přišel náš čas a vyrazli jsme. Aspoň budou všichni doma.

Když počítám jen moji sestavu Maxík, Kuba, Karen, tak náš průměrný počet pádů byl za celý den asi šest na jednoho. Jestliže včera jsme všem říkali, ať nechodí po sněhu, tak dneska byl sníh to jediné místo, které neklouzalo. Za den jsme tak nastřádali celou sbírku pádů. Řiťopád, zádopád, rukopád, schodopád, kameňopád, stodolopád atd. Jen vodopád chyběl. Protože zmrznul při průletu vzduchem.

Jinak ale byla letošní sbírka velmi úspěšná. Jen v Ratiboři jsme vybrali téměř 41 tisíc korun, což je asi nejvíc v historii. Docela se i divím, protože mi připadalo, že letos mnohem více lidí vůbec neotevřelo, nebo otevřelo a zase hned přibouchlo. Ale taky bylo dost těch, kteří nám nabídli teplý čaj, milý úsměv, cukroví a záchod. Děkujeme.

 

(Dazul) Už víc než patnáct let lze každý rok začátkem ledna v českých dědinách a městech potkávat koledníky v kostýmech Tří králů. V návaznosti na starou lidovou tradici chodí i skauti v Kateřinicích a Ratiboři od domu k domu, zpívají koledu a plní dary zapečetěnou kasičku. Z výtěžku sbírky Charita Česká republika celoročně pomáhá těm, kdo si sami pomoci nedokáží.

Letos chodily po Kateřinicách 4 skupinky „tří králů“ a po Ratiboři 5 skupinek. Na jeden skautský oddíl to je slušný počet, zvlášť když v každé skupince musel být někdo starší 18 let.

Loni se ŠESTCE podařilo v obou dědinách vykoledovat 50.095 Kč – i když to nemám přesně spočítané, troufám si tvrdit, že se kateřinickým skautům podařilo za ty roky, co se do Tříkrálové sbírky zapojuje, vykoledovat cca půl milionu! A to je na jeden oddíl tady dost slušné číslo :-)

A ještě něco pro pamětníky – před 10 lety jsem vyfotil na pasekách sérii takových fotek :-)

2

O loňské Tříkrálové sbírce si můžeš přečíst v ŠESTÁKU číslo 122 na stranách 13-14.

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *