16.11.2017 – Mladá vína

(Dazul) Letos se tradiční oldskautsko-papučářská akce konala u nás. Díky obtížnější dostupnosti našeho domu jsme neočekávali hojnější účast, takže když Irču napadlo pozvat i nejbližší pasekářské sousedy, přišlo mi to jako velmi dobrý nápad. Navíc se neskromně považujeme za znalce, kteří nejenže rozeznají bílé od červeného, ale vynikají i ve svařování ledových vín (svařuje se bez cukru!), proč tedy neobohatit našimi zkušenostmi i ostatní :-)

Předběžný zájem 20 dospěláků a 11 dětí nás proto velmi příjemně překvapil. I avizovaný počet sedmi nocujících byl pozitivní a dávající naději, že v klidu posedíme, dokud bude chuť. Preventivně jsme naše tři nejmenší dali na noc k babičce, takže počet očekávaných dětí se scvrkl na osm. Nakonec někteří dorazili úplně bez dětí, takže po domě cupitala a pobíhala jen čtveřice, která si aspoň vrchovatě užila čokoládové fontány připravené především pro ně.

Nás dospěláků se v plné sestavě sešlo 18. Těšilo nás, že skoro polovina vážila cestu až ze Vsetína. Na druhou stranu – akce MLADÁ VÍNA je vyhlášená a s některými se nám občas daří společně setkat jen jednou ročně právě na ní.

Pro mne osobně to byl velmi příjemný a pohodový čtvrteční večer, který naprosto splnil mé očekávání. Jen houšť a větší kapky – chtělo by se mi volat spolu s klasikem :-)

Při pátečním počítání lahví od vzorků vín jsme posčítali 18 sedmiček a vzpomněli jsme si i na půlnoční dvoulitrovku, pro kterou záchranná mise vyrazila k Olince a Pegemu. Historicky poprvé víno pochybělo, museli jsme konstatovat ve 2:00, když bylo jednomyslně zavrženo, abychom dopili zbytek krabicového vína určeného na svařák :-)

Sváteční páteční ráno jsme se vstáváním nespěchali a společná snídaně se protáhla na pár hodin. Daloš s Pavlínou a Hanýskem vyrazili na Vsetín a Roman s Aničkou a Pajtášem na jedlové větve. V mezičase jsem dovezl děti od babičky a připojili jsme se k průzkumné výpravě. Protože kaluže pokrýval centimetrový led, děcka v rámci poznávacího procesu rozbily jednu zamrzlou hladinu a ohmatávaly si ledové kousky. Korunu všemu dal nejmladší Nik, který ztratil rovnováhu a padl doprostřed zamrzlé kaluže na zadek. Led náraz nevydržel a Nikolas se propadl do patnácticentimetrové bahnité lesní louže. Počáteční řev byl utišen v průběhu běhu po vlastních nožkách (aby se zahřál – k baráku to bylo kilometr). Mělo to jednu výhodu – domů jsme dorazili velmi rychle :-)

Děkujeme všem „mladovínařům“ za velmi milou a příjemnou návštěvu. Těšíme se na další :-)

PS: V podvečer na MLADÁ VÍNA navázala hurá akce šestkařských RS – nakládání a odvoz dvou vozíků habrového dřeva do DBCB.

Pajtášovy momentky:

Pár fotek z loňských MLADÝCH VÍN u Daloša a Pavlíny >>>