13.6.2016 – Evropské kolo „obnova vesnice“

(Dazul) Tak to máme za sebou. Tři hodnotící komisaři (slovinka, rakušan a lucemburčan) absolvovali cca pětihodinovou návštěvu Kateřinic a my se je snažili přesvědčit, že jsme fakt dobří či spíše nejlepší :-) Jednacím jazykem byla němčina – to zmiňuju proto, že naše propagační materiály v češtině by nebyly úplně ideální.

Protože je pro nás normální, že se dle svých možností zapojujeme do dění v obci, přijali jsme i tuto výzvu k solidní presentaci našeho Dětského bezbariérového centra Březiny, skautingu i naší dědiny Kateřinice. Už proto, že se nemáme zač stydět.

DSC_0439

Mimo jiné jsme připravili ve spolupráci s obcí titulky k filmu o Kateřinicách:

i německé titulky k našemu videoklipu Zet. Přiznám se, že mne potěšil i komentář pouhou hodinu po publikování videoklipu na youtube :-)

Bylo svělé, že svoji účast přislíbil Scamp, který nám pomohl s presentací nejen DBCB (je autorem architektonického návrhu), ale i činností ŠESTKY a skautingu.

DSC_0445Práce bývalého rádce Šneků – Mirisa, byla vidět asi nejvíce. Jako grafik navrhoval a nechával vyrábět vlajky pro všechny spolky – samozřejmě i tu naši novou, oldskautskou (děkujeme obci za zafinancování).

DSC_0410Mimo šílené kupy práce se všemi výstupy, které bylo třeba graficky zpracovat, stíhal Miris v němčině přesázet i ŠESTÁKA SPECIÁL. Nasázel samozřejmě i textové materiály ostatním kateřinickým spolkům, ale ŠESTÁK mu dal zabrat asi nejvíc. Ale udělal jej moc hezky. Myslím si, že bychom mohli jeho práci zúročit novým grafickým stylem už ve 130. čísle ŠESTÁKA.

Ač jsem ještě před pár dny propadal trochu malomyslnosti, že se dnes (je normální pracovní den) nedostaví dost lidí, kteří pomohou důstojně ŠESTKU, potažmo Kateřinice, reprezentovat, poctivá účast Fanty, Dity, Jaxy, Slona, Šáši, Marti, Lily, Rexe a Ferdy pro mne byla příjemnou vzpruhou. Potěšující bylo, že „naši lidi“ reprezentovali dědinu (mimo ZŠ) i v dalších spolcích – Dan s lasem a bičem, Čaki, Myš a Tom ve Zvoncích, ….

Stěžejní část presentace ŠESTKY se odehrávala v DBCB. Probíhala na půdorysu „celostátního kola“ před dvěma roky. Jen jsme museli krátit o cca 5 minut. Vlastně ještě o víc, protože se musí započítat i čas na překládání do němčiny. Ale vsetínský překladatel by naprosto úžasný. Skvělá byla i Jaxa, která si přichystala přivítání v němčině. Nevím, ve kterém z kateřinických spolků vítaly děcka německy, ale u skautů ano :-)

DSC_0473

Scamp ve své úvodní části na parkovišti před srubem, nejenže hezky zpropagoval denní příkaz skautů (každý den alespoň jeden dobrý čin), ale přes citaci Karla Čapka a Tomáše Bati hezky uvedl i naše Dětské bezbariérové centrum Březiny a propojil jej s prozíravou politikou bývalého i současného starosty Kateřinic.

Není účelem popisovat celou akci dopodrobna (přeci jen jsem trávil cca 4 hodiny přivezením a odvezením Scampa z a do Přerova), ale to u čeho jsem byl a mohu hodnotit, nebylo vůbec špatné (domů jsme s našimi dětmi přišli až v 19:00). Samozřejmě, že jsme mohli leccos více vypilovat, zkrátit či prodloužit, ale celkový dojem je dobrý. Koneckonců obdržela Irča už před polednem SMS od naší známé z Brna „Jste v televizi …“ – Josefa Kvasničku jako redaktora hodně můžu, ale po dnešku jej mám ještě raději:-)

DSC_0493Za cca 14 dnů budeme vědět jak jsme dopadli. Držme si palce!

Čtyřminutové nesestříhané video z dnešní akce:

A jak vítala Jaxa německy komisaře?