11.11.2022 – MLADÁ VÍNA

(Dazul) I letošní MLADÁ VÍNA se konala u nás na pasekách, s výraznou účastí OS Tůlavé papuče. Roman, Anička a Šárka dorazili jako jejich předvoj, Hanýsek přijel a přišel ihned po skončení schůzky vsetínských Vlčat a Daloš ještě o trochu později. 

Ale úplně první dorazili sůsedi – Danka s Lubošem a malou Aničkou. Letošní osazenstvo MLADÝCH VÍN ještě doplnili Terezka s Romanem a Sabča s Pegem a Johanou. V podstatě jsme se vlezli k jednomu stolu.

Protože jsme letos pro polské řece Warta neuskutečnili Afterparty, využili jsme dnešní sešlosti a pustili si sestříhané i nesestříhané video z nádherné pětidenní plavby.

Hanýsek dorazil sice s báglem, ale bez kytary. Když padlo něco o sladkém dřevu, rychle jsme naladili ukulele, kytaru a banjo z mé výzbroje a pár songů zapěli. Na ukulele se chytala i Danka, které pochytila pár akordů od své dcery, která na tento nástroj hraje. Nikdo tuhle produkci nenahrával, ale nikdo taky demonstrativně neutekl, takže i přes příjemné ovínění to zřejmě bylo OK.

Mimo přechutnávání šestnácti láhví zvládáme ještě osvětu: Mladá, svatomartinská vína jsou první vína nového ročníku. „Jedná se o vína svěží a ovocitá, která sice zrála pouhých několik týdnů, ale za tuto dobu už stačila získat svůj osobitý charakter. Vinaři doporučují, aby se mladá vína vypila do Velikonoc, do kdy si uchovávají svou příjemnou svěžest.“ My je však konzumujeme bez slitování hned dnes.

„Aby mohlo nést víno značku Svatomartinské, musí být vyrobeno z hroznů odrůd Müller Thurgau, Veltlínské červené rané, od roku 2010 také Muškát moravský (bílá vína), Modrý Portugal a Svatovavřinecké (růžová a červená vína) a od roku 2013 ještě Zweigeltrebe (růžová vína) na území České republiky a projít hodnocením nezávislé komise.“

Ač začíná osazenstvo kolem cca jedenácté řídnout (děti potřebují jít spát domů), sedíme s Dalošem do třetí hodiny raní.

Vstáváme o pár hodin později do krásného sobotního rána s příslibem nádherně teplého dne. A skutečně, když prostříhávám ovocné stromy a dávám ke kořenům hnůj, pracuju v tričku s krátkým rukávem. Nevzpomínám si na jiný 12. listopad, kdy bylo takové horko.   

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *