by
on
under
Permalink

Pořád si hrajeme – VÝBĚR Z ŠESTÁKŮ

(Dazul) Říká se, že kdo si hraje, nezlobí. A proto jsme si v dobách, kdy jsme pomáhali vést normální skautský oddíl, hodně často hráli spolu s vlčaty, skauty i rovery. Hry to byly rozličně náročné pro tělo i hlavu. Různě strukturované i různě zaměřené. Velmi rychle jsem si uvědomil, že ta různorodost mne na skautingu baví asi nejvíc – na něco si hrát a prostřednictvím těchto her si mnohé vyzkoušet v praxi. Samozřejmě, že nelze srovnávat zdravotníka na táboře s lékařem v nemocnici, rádce družiny s manažerem v korporátní společnosti, psaní článku pro oddílový časopis se seriózní novinařinou, … Ale prostřednictvím těchto „her“ lze leccos pochytit, pochopit, nahlédnout pod pokličku a uvědomit si, že jinak se hodně věcí jeví na první pohled a zcela jinak už vypadají na pohled druhý. A že za vším, co člověk dělá opravdu dobře, je množství poctivé práce a vytrvalosti, že to nelze vzdávat, když se objeví nějaký problém, že vše má nějaké řešení, že mnohdy se musí vybírat jen mezi těmi špatnými, ale i takové situace se musí umět překousnout, aby se dílo dotáhlo do finále…

A mnohé z výše popsaného si neseme v sobě dál. Jen ty hry, které „hrajeme“ jako dospělí, běží na „jiném levelu“. Z dálky mohou leckdy některé výsledné fragmenty takovýchto „her“ působit jako profesionální výtvor, ale jsou to pořád jen „hry“. Hrajeme je stejně jako všichni kolem nás. Snad jen s tím rozdílem, že přirozeně akcentujeme ty, kde je „trvalejší výstup“. Mám tím na mysli rozdíl mezi hrou v karty a leteckým modelářstvím, kde je v druhém případě radost se hry korunována hmatatelným modelem letadla, které letí a potěší i toho, který jej nestavěl. Nebo když vymyslíme muziku pro písničku, sami k hudbě napíšeme text, sami si ten song zahrajeme a zazpíváme, sami nahrajeme a zmixujeme, sami vypálíme na CD, uložíme do mp3 či vložíme do oddílového filmu. A sami se na to podíváme : -) : -)

Stejně tak je to i s naší exkursí do světa novin a knih. Od roku 2000 jsme si sami pro sebe tiskli oddílový časopis ŠESTÁK, na který se pak nabalily různé SPECIÁLY, MiniŠESTÁKY i EXPEDIČNÍ KNIHY. Je jen málo lidí, kteří oddílem prošli a nezanechali zde svoji stopu – vlastní text, obrázek či fotografii, která jej zachycuje při nějaké naší činnosti. Za ty roky se toho sešlo hodně přes 3000 stran! A to do výše uvedeného výčtu nezapočítávám oddílový časopis SEDMIČKA, která se vydávala při pokusu o obnovu skautského oddílu v Jablůnce.

A s vydáváním oddílového časopisu je to „stejná písnička“. Sami jsme si do něj psali, sami fotili, sami je sázeli, sami (občas) udělali korekturu, sami vytiskli, sami sešili, sami distribuovali a převážně sami i četli : -) Pominuli význam tisíců vytištěných listů pro historii a retro vzpomínání, zůstává tu samotný efekt takové hry. O hře, která patří k základním činnostem dětí i dospělých, která pomáhá formovat jeho osobnost spolu a přirozeně vzdělává, bylo od dob Jana Ámose Komenského napsáno nespočet spisků, filipik, polemik, úvah, povídek, naučných publikací, návodných příruček, encyklopedií či odborných knih. Ano, i v mém věku mne pořád baví objevovat pro mne nové světy a s lehkostí si hrát (s úlevou, že se tím nemusím živit) na textaře, muzikanta, novináře, sazeče, tiskaře, vazače,  … Víme, že to je jenom hra, při které se „nehraje o zlaté trenky“, ale stejně ji občas bereme hodně vážně. Ale tak by to asi mělo být, je-li to opravdu dobrá hra. Ne? Třeba se lecco s našich her zachová, aby se naše děti a vnoučata mohly podivovat, že nám to stálo za to, nebo obdivovat, co jsme mimo naše občanská povolání a zaměstnání i rodinné životy zvládali tak bravurně hrát : -)

 

Dnes fyzicky dorazily „knihy“ se kterými jsme původně počítali před osmnácti dny, když jsme společně slavili „čtvrt století“ ŠESTKY. Vypadají moc hezky a jsem si naprosto jistý, že je tak bude vnímat každý, kdo svojí troškou k jejich existenci přispěl.  

Původně byl jeden z cílů vydání knihy ŠESTÁK 2000-2022 ten, že kupující zaplatí o trochu víc, než bude stát samotný tisk knihy a oddíl tak získá drobný peníz (v podstatě dar těch, kteří zdarma strávili stovky hodin při její přípravě). Jenže v mezičase vyskočily ceny tisku tak brutálně nahoru, že by kniha byla neprodejná i za cenu přímých nákladů. Slovy klasika: „To jsou paradoxy, pane Vaněk …“. A tak je nakonec její „prodejní“ cena pro ty, kteří si ji objednali i ti, kteří to nestihli, dotována – ŠESTKA k dotaci využije každoroční příspěvek OÚ Kateřinice na její činnost. 

Kniha vyšla v malonákladu 50 výtisků, rozsah 488 stran kvalitního lesklého papíru + laminovaná pevná vazba. Na zadní straně obálky je uvedeno: DĚNÍ V ŠIROKÉM SPOLEČENSTVÍ ŠESTKY PROSTŘEDNICTVÍM VYBRANÝCH TEXTŮ A 1163 FOTOGRAFIÍ Z ODDÍLOVÉHO ČASOPISU ŠESTÁK
První číslo oddílového časopisu ŠESTÁK vyšlo 16. března 2000 (8 stran), zřejmě ke
3. výročí založení ŠESTKY (19. 3. 1997). V elektronické formě se jej nepodařilo zachovat a v tištěné verzi existuje patrně jen jediný exemplář, který si dal spolu s dalšími pětadvaceti čísly svázat Dazul do „modré knihy”. Jen pro srovnání – první oddílový web byl spuštěn v červnu 2002 a jeho digitální podoba se nezachovala. To je o důvod víc, proč se investovalo do vydání tohoto „výběru”, papír má relativně větší šanci přežít : -)
ŠESTÁK je nejstarším oddílovým časopisem (minimálně na Valašsku), který vychází
nepřetržitě 22 let!
Mimo standardních číslovaných ŠESTÁKŮ bylo vydáno ještě minimálně 8 nečíslovaných
speciálů, 10 expedičních knih a 5 miniŠESTÁKŮ – kvalifikovaným odhadem alespoň 3145 stran. Výběr v této „knize” je tedy jen 15 % toho, co bylo vydáno.“

   

Kliknutím na obal „knihy“ můžeš stáhnout PDF soubor, obsahující pouze 50% stran – aby to bylo fér vůči těm, kteří si pořídili tištěnou verzi s plným počtem stran : -)

Třeba tohle se do „knihy“ nevlezlo – Oddíly vsetínského střediska v oddílovém roce 2005-2006 >>>>

Po zaplacení (350 Kč na účet 2400369965/2010 – „KNIHA ŠESTÁK“) je kniha k vyzvednutí u Hanny (nebo se s ní domluv že ji donese ve čtvrtek na družinovku Světlušedk a Vlčat).  Nechalo se vytisknout o cca 17 kusů víc než si zájemci pro sebe objednal, takže pokud máš o výtisk zájem, ještě máš šanci jej pořídit (450 Kč na stejný účet). Tisk knihy stál cca 627 Kč/kus, takže prodejní cena je dotována, s tím, že sazba knihy, korektura i předtisková příprava byla provedena zdarma!
Pokud bychom platili i sazbu, korekturu a předtiskovou přípravu, byla by cena 1 výtisku minimálně 1656 Kč!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *