tagged ,

Novoroční připomenutí

(Dazul) První minuty roku 2018 mne aplikace v mobilu pobídla, abych si připomněl 1.1.2011. Zvědavě jsem nakoukl do fotografií z prvního lednového dne před sedmi lety a došlo mi, že jsem tehdy přebíral naše DĚTSKÉ BEZBARIÉROVÉ CENTRUM BŘEZINY od BŘEZINY o.p.s. zpátky do správy majitele – vsetínského skautského střediska.

Leckteří tehdejší neutěšený stav ještě pamatují, jiným jej připomenou fotografie (některé věci jsem ani neměl odvahu vyfotit). Bilance pětiletého hospodaření týmu placených zaměstnanců (podmínka čerpání evropských peněz) rozhodně nebyla potěšující. Shrnuto velmi stručně: hospodaření v červených číslech + brutální chátrání špičkově vybaveného terénního bezbariérového centra + nesplacená 1,4 mil půjčka od ústředí Junáka. A největší krize nás čekala v květnu 2011, kdy nám FÚ díky úmyslnému zpoždění odevzdání závěrečné monitorovací zprávy o 1 den (pomsta ze strany původně placených profesionálů, kteří DBCB spravovali), vyměřil pokutu – daň v celkové výši 25 290 755 Kč!

Prvním lednem 2011 jsme se vrátili ke kořenům DBCB – čisté a poctivé, neplacené dobrovolnické práci ve svém volném čase. Po večerech se opravovaly prokopnuté dveře, ulomené kliky, zámky dveří, elektrické zástrčky, okenice, … Postupně se do běžné správy DBCB zatahovala ŠESTKA, aby na každé družinovce a oddílovce důkladně uklízela prostory, za jejichž „(rádoby)úklid“ byli dřívě honorováni „profesionálové“. A především byla nastartována téměř každodenní (tedy spíše každopozdněnoční) snaha o zvýšení obsazenosti DBCB (za vydatné pomoci Irči), tak abychom postupně dostali DBCB z každoroční brutální ztráty. Konečně se začaly řešit (i soudně) reklamace ze stavby DBCB. Do toho se o víkendech konečně začaly sadit v areálu DBCB stromky (v první várce jich bylo 450) a po květnu 2011 i neviditelná bitva o samotnou existenci DBCB (částečně prominout likvidační daň mohl pouze tehdejší ministr financí Miroslav Kalousek).

• 10.11.2011 jsem s úlevou mohl zveřejnit zprávu, že KONEC DBCB JE ODVRÁCEN!
  • k 31.12.2015 poprvé hospodaření DBCB neskončilo ve ztrátě
  • 14.9.2016 jsem mohl i na web DBCB napsat krátkou zprávu o tom, že se nám podařilo férově splatit naši půjčku 1,4 mil  Kč a týden po té jsem oficiálně předal „nucenou správu“ DBCB do rukou Dity a Denyho

Hezká zkušenost – dokázali jsme, že to společně dokážeme :-)

Moc bych si přál, aby i v roce 2018 platilo „společně to dokážeme“, abychom našli čas se potkat, abychom pomáhali těm mladším k zážitkům, které je budou pozitivně formovat na celý život