21.-23.6.2019 – PŘEDTÁBOROVKA

(Dazul) Oddílový život přináší spoustu češtinářských novotvarů nad kterými leckterý smrtelník, nepostižený léty ve skautském oddíle, často nechápavě zvedá obočí. Ale my znalí dobře víme, že kápézetka je krabička poslední záchrany s těmi nejnutnějšími samozřejmosti, oddílovka je schůzka celého oddílu, slibák je odznak na skautském kroji jenž dává na vědomí že jeho nositel vykonal slavnostní skautský slib, družinovka je každotýdenní setkání skautské družiny, předtáborovka je víkendová výprava na tábořiště s cílem jej připravit na příjezd oddílu za týden, … 

Letos měl „předtáborovku“ na starosti Pazzič, který ač v podstatě přebývá v Ostravě, s pečlivostí sobě vlastní už několik týdnů dopředu zjišťoval, zda na akci pojedu a zda můžu zajistit velké auto na odvoz nářadí, plachet, stanů, báglů … Z dob, kdy tíha organizace tábora ležela na mých bedrech, si stále pamatuju jakou radost mi působil každý, kdo byl ochoten vyrazit v podstatě na „brigádu“, kterou maskujeme vzletnějším a méně zprofanovaným výrazem „předtáborovka“. Proto taky, když to jen trochu jde (a ono to jde téměř vždycky), rád vyrážím strávit víkend se ŠESTKOU na místě kde prožije minimálně 16 nejintenzivnějších dnů oddílového roku.

Letmo vzpomínám na desítky předtáborovek, které jsem v minulosti zažil a s uznáním oceňuji tu dnešní. Téměř vše klape jak má, každý ví, že tenhle víkend přijel na tábořiště ŠESTKY sekat, hrabat trávu, těžit dřevo na táborovou kolárku, opravovat stanové podsady, kopat latrínu, zprovoznit golema, nachystat 13 tyčí na týpko, …   

Žádné stresy a honička – každý si maká podle svého tempa, kdo je unavený, jde si spočnout do stínku. Nikdo se ale nefláká, nezašívá, neimituje práci. A tábořiště pomalinku mění svou vizáž ze zarostlé na vysečenou.

Na předtáborovkách si vždy mohli neplnoletí zájemci vyzkoušet pod dohledem práce, ke kterým by se jinak dostali jen obtížně – třeba sečení křoviňákem, řezání motorovou pilou, popojíždění s dodávkou po louce, … Ani po těch letech se na tom příliš nezměnilo.

Dneska má rádce ŠNEKŮ Rex narozeniny – osmnáct! Zásobovači při nákupu na to nezapomněli a tak mimo protažení kopřivami, koupeli v šatech, řadě srdečných gratulací, obdržel oslavenec i ještě vychlazené láhve „krtečkových bublinek“. O „bublinky“ se Rex dělí se všemi. 

O průběhu téhle výpravy píše Verik do ŠESTÁKU č.151, takže pro jeho vydání si mohou zájemci doplnit informace o průběhu celé akce.

Mimo přesunu táborové latríny jsme ještě mohli odvézt hangár na opravu, když jsme měli čas a k dispozici jak auto, tak dostatečný počet rukou (je nás 11). Ale třeba to je namyšleno jinak : -)   Za mne osobně – velmi povedený víkend.   

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *