11.11.2017 – Strom pro Dětské bezbariérové centrum Březiny

(Dazul) Dnes je svatého Martina, můj bratranec má svátek a můj strýc dnes sezval na poledne široké příbuzenstvo na oslavu svých 70-tých narozenin. To bude dnes opravdu náročná sobota. Jdu totiž spát až po druhé hodině ranní z pátku na sobotu, kdy se vracím z Dětského bezbariérového centra Březiny, kde se tento víkend koná tradiční střediskový SEČIN (setkání činovníků). Hanýsek mi avizuje hodinu před půlnocí konec oficiálního jednání a že jestli si přijedu s ním zahrát. Rád. Jsem tam i s kytarou za 15 minut. Všichni ještě nespí a tak si zpíváme až dlouho za půlnoc. Mám z toho dobrý pocit. Prsty za rok nehraní totálně zakrněly, ale po dvou hodinách hraní se dostávají do lepší kondice :-) Pět hodinek spánku a pak rychle k lopatě, abych rozvozil aspoň pár koleček štěrku kolem baráku.

Minutu před osmou hodinou ranní je u nás na pasekách Radek, můj legendární parťák z dob, kdy jsme před dvaceti lety zakládali ŠESTKU. Dnes budeme řezat jeden strom pro Dětské bezbariérové centrum Březiny. Návštěvníci bašeho DBCB  uvítají v rámci kvalitního servisu solidní zásobu dřeva do krbu. Koneckonců i my si určitě v krbu zatopíme při VÁNOČNÍM VZPOMÍNÁNÍ. Správce Deny se rozhodl, že před zimou naděláme solidní zásobu dřeva. A tak jsme s Irčou věnovali jeden statný habr (průměr přes 60 cm) z našeho lesa – s tím, že Deny zajistí partu pracantů na pokácení, rozřezání a odvoz. Samozřejmě, že při tom pomůžu.

Kdo někdy kácel pořádný strom v obtížně přístupném terénu, ví že to není žádná „one man show“. Zkrátím to – makali jsme v pěti dospělých (Radek, Deny, Tom, Očko a já) poctivé čtyři hodiny v kuse, ale nestihli jsme v ten čas odnostit ani dvacetinu „vytěženého“ dřeva. A to nemluvím o tom, že je potřeba dřevo ještě naštípat, aby dobře vyschlo – topit se s ním bude nejdříve příští rok. Říká se, že prý čerstvé dřevo vyschne jen cca 1,5 cm svého obvodu za rok.

Zbývající práci odhaduju na poctivý 1 den pro celý oddíl a nějaké rodiče k tomu. Když se ale dílo podaří, bude zajištěno topení v krbu Dětského bezbariérového centra minimálně na 2 roky.

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *