Vyšel ŠESTÁK č.128 – jak se rodil?

(Dazul) Každý, kdo zodpovídá za zrod nového čísla oddílového časopisu ŠESTÁK má jiný styl práce. Namísto obvyklé zprávy typu „vyšel ŠESTÁK č.128“ se dnes pokusím popsat svůj chaotický „styl“ práce na tom jak vznikalo tohle číslo.

• nějak se musí začít – a pak neustále, třebas pomalu, pokračovat. 8.4.2016 mne Dita ponoukla k vytvoření 128.čísla a tak odpoledne kopíruju předchozího ŠESTÁKA, odmazávám texty a fotky – abych zachoval šablonu a zaběhlou grafickou úpravu, vkládám článeček od Veselky, který mi včera Bára poslala mailem, stanovuju že by bylo vhodné ŠESTÁKA č.128 vydat (vytisknout) v pondělí 25.4.2016, vybírám pracovní fotografii na titulku, odesílám Ditě se vzkazem „V rychlosti jsem naházel věci, co se ke mně dostaly do „rozdělaného čísla“  (viz příloha) – během příštího týdne se do toho pustím pečlivěji. Pokud budete mít nějaké fotky či další článečky a příspěvky, směřujte je na mne. Verzi pro korektury bych chtěl vytisknout v pátek 21.4.2016 (nechám tam místo i na Ivančenu – pokud se dohodneme, že to někdo spolehlivý na pár vět napíše a v neděli večer mi pošle). V pondělí ráno před osmou vytisknu a po páté odpoledne rozvezu na družinoivky.“, … vypadá to, že by ŠESTÁK č.128 mohl mít 20 stran1.verze

sestak_128_1

• V pondělí 11.4.2016 si ukládám 2.verzi – dosázel jsem Bukův článek o RS akci na Tiché hnízdo.
  • V úterý 19.4.2016 odpoledne posílám Fantovi 5.verzi ŠESTÁKU č.128 se vzkazem: „Fanto, v pátek bych měl mít hotového ŠESTÁKA č.128 pro korektury. V příloze posílám co mám hotového k dnešku. Formuláře k táboru vytisknu zvlášť  – ty se do ŠESTÁKU vloží. Fotku na titulní straně bych dal nějakou aktuální (ze sběru? Z nějaké poslední akce? ….) Zkusíš sehnat článeček ze sběru? Aktualizuješ plán akcí na 5-6/2016? Mám zpropagovat vodu – sjezd Bystřičky – testování nových barak?“ 20 stran je téměř zaplněno.
  • Ve čtvrtek 21.4.2016 mi dochází, že za měsíc je vlastně 10 let od slavnostního otevření našeho Dětského bezbariérového centra Březiny. Nejsem v rozpoložení, kdy bych byl schopen napsat relativně objektivní článeček o vyměřené pokutě 26 miliónů Kč atd. Ale aspoň na titulní stranu dávám povedenou archivní fotografii – jako by byla pořízena přímo pro tohle výročí – Scampa ve skautském klobouku před „svým dítkem“. Doplňuju plánované akce na poslední stránku a  6.verze je hotová.
  • Ještě týž den přichází fotky a článečky od Fanty – sběr šrotu a průzkum potencionálného pozemku – tábořiště, které by šlo možná koupit. Plánovaných 20.stran už stačit nebude, přidávám tedy další 4 a je na světě 7.verze.
  • Pátek 22.4.2016 – brzo ráno sázím to, co Slon poslala – článečky od Marti z družinovek Žab a sérii fotografií – 24 stran je už také málo, musím přidat ještě 4. ŠESTÁK č.128 bude mít  zřejmě 28 stran. Je na světě 8.verze – blížíme se do finiše.Tisknu tohle číslo pro korekturu – bude potřeba jej v klidu přes víkend přečíst, zvýraznit chyby, …. I když určitě zase spousta chyb unikne, je šance jich alespoň polovinu takto odchytnout.
  • Neděle 24.4.2016 – Fanta posílá fotky ze včerejší Ivančeny, článeček ale nebude. Musím ubrat (respektive přesázet ze 4 stran na dvě) Slonovy fotky z jejich družinovek a přidávám na poslední dvojstranu nejaktuálnější fotky ze sobotní akce (ŠESTKA na Ivančenu naplnila samostatný autobus – středisko namísto obvyklého jednoho autobusu objednalo dva). Celý den hlídám děti a využívám toho, že šly po obědě spát – připojuju se na svůj počitač do práce, opravuju chyby, ukládám 9.verzi, která je už konečná. Je 12:57, děcka ještě spí a tak vyvěšuju zprávu o hotovém ŠESTÁKU č.128 na oldskautský facebook, posílám informaci Fantovi i Ditě, spouštím na dálku tisk prvních 20 celobarevných výtisků – zítra po ránu si ušetřím hodně času …
  • Pondělí 25.4.2016 – tisk na barevné laserovce selhal, musím tiskárnu restartovat a tsiknout znovu. Na další, černobílé tiskárně, tisknu 20 černobílých výtisků + 20 výtisků bez obálky – obálku ještě 20x tisknu na barevné laserovce. Ještě že jsem v práci už před šestou ráno – v 7:45 musím jít otevírat koupelnové studio – ještě není vytištěno vše ….Po poledni mám chvíli pauzu a využívám ji k poskládání a sešití 60 výtisků. Cestou domů se v 17:30 stavuju na družinovce světlušek a vlčat v Ratiboři – nechávám Janině a Báře 25 výtisků. Venku potkávám Zuba, který je s dětma na procházce a dávám mu jedno číslo – k vůli článečku o Ctiborovi Čermákovi o kterém jsme se spolu bavili v sobotu, když jsme vypouštěli na pastvu baránky. Ještě v Kateřinicích odbočuju na družinovku světlušek a vlčat v DBCB a dávám zbývající ŠESTÁKY Flegymu a Míši. Úkol splněn :-)

DSC_0621

Takhle se tedy rodil ŠESTÁK č.128 – některé fotografie se do finální verze občas vůbec nedostanou. U tohoto ŠESTÁKA – jen pro zajímavost – se například měnila dvoustrana 21-22 a s ní i použité fotografie. V 8.verzi vypadaly stránky takto: s_21-22