Doma není nikdo prorokem

(Dazul) Nějak jsem rozhodnout musel, když jsem měl zadat množství výtisků při tisku KRONIKA OLDSKAUTI.CZ (2006-2012). Mimo vazby, kvality papíru a plnobarevnosti je počet výtisků klíčovým faktorem, který ovlivňuje výslednou cenu výtisku. Tisk jsem financoval z rodinných úspor, přebíral jsem tedy i veškerá rizika od přebrání po distribuci „knihy“. Tak jsem rozhodl – 1. díl KRONIKY tedy vyšel nákladem 25 výtisků – za tisk mi dorazila faktura na 19.817 Kč, což znamená cenu jednoho výtisku KRONIKY 793 Kč.

Nejsem zrovna znalcem Bible, přiznám rovnou. Ale to, že doma není nikdo prorokem tam někde určitě nějak napsáno je. A protože ty slova o prorokovi jsou několik tisíc let staré, nepřekvapilo mne, že z těch 25 výtisků skončilo přímo v ŠESTCE či u lidí, kteří tímto společenstvím prošli, jen 8 kusů : -) Předpokládám, že kdyby se 740 stran v pevné vazbě podařilo vyrobit za výrazně nižší částku, bylo by mezi ŠESTKOU výtisků více. Ale i s tím je třeba počítat. Jsou věci, které změnit neumím – přesto nemám pocit zbytečně odvedené práce.

Proto jsem se po vytištění 1. dílu KRONIKY OLDSKAUTI.CZ (2006-2012) pustil do sazby 2. dílu. Měl jsem v plánu, aby se do něj vlezly roky 2013-2020, ale už vím, že se do dalších cca 700-750 stran vlezou jen roky 2013-2016. Takže to vypadá, že část roku 2021 po večerech prosedím u vazby 3. dílu, kde už se léta 2017 – 2020 teoreticky vlezou.

Samozřejmě, že mohu mnohé z toho, co se podařilo zaznamenat vypustit, zkrátit, zamlčet, osekat atd. Ale příjde mi to škoda. Zvláště proto, že desítky akcí (blížící se ke stovce), setkání, nárazových činností i každotýdenních aktivit v rámci činnosti ŠESTKY, zde zaznamenáno nebude a výrazně se tak ochuzuje úžasně pestrý obraz toho, na čem jsme se jako OLDSKAUTI podíleli a podílíme. Paradoxně je zatím i ve 2. dílu naší KRONIKY nejméně (téměř vůbec) zachycena činnost s nejmladším potěrem kateřinické ŠESTKY – dle mého nejcennějším přínosem dospěláků pro budoucnost 6. koedukovaného oddílu.

Organizace letošního Vánočního vzpomínání se vzhledem k aktuální „psí situaci“ nikdo neujal a tak se zřejmě neuskuteční. Ale na tom Vánočním vzpomínání 2021 (bude-li se konat) bude i pro ty, kteří si nepořídí, k vidění, osahání i listování kompletní „trilogie“ KRONIKY OLSKAUTI.CZ v rozsahu více než 2000 stran : -)

Tolik ke „knize“ která se do sběru nedává a v rodině dědí z generaci na generaci : -) Ale teď ještě drobná související perlička, drb, zvláštnost či fakt. Nevím, zda máš představu o tom, kolik dobrého vína se zkonzumuje při shromažďování informací, fotek a sazbě 740 stran + přebalu knihy (tolik má 1. díl naší KRONIKY). Já to taky nevěděl. Ale teď už to vím. Bez mála hektolitr (pokud to přepočítáváš na peníze, tak je to minimálně 8 000 Kč – šetřil jsem a kupoval ve vinotéce do pet láhve). Přesto (si myslím) se ze mne nestal alkoholik, protože jsem 1. díl KRONIKY sázel po večerech téměř rok. Na jednu nasázenou stránku to bylo necelé 1,5 deci vína. Kritické byly samozřejmě večery, kdy jsem vyjímečně nasázel třeba 15 stran (abych dohnal výpadek z předchozích dnů, kdy jsem sázet KRONIKU nemohl) : -)

Taky nevím zda i Klíště a Kikina, když pracovaly na korekturách KRONIKY (v našich podmínkách to nebyla práce na týden) hledaly pravdu ve víně, udržovaly se v bdělém stavu kávou či se povzbuzovaly a motivovaly jinak. Stejně tak Miris, který po nocích řešil profesionální předtiskovou přípravu, aby mohla jít KRONIKA do tiskárny. Ale jednou to s nimi proberu. Myslím si, že je vhodné zaznamenání na kolik vína, kávy, brambůrek, čokolády, … naše KRONIKA vyšla : -)

Uvědomil jsem si, že v začátku práce na 1. dílu KRONIKY pomohl zásadní radou Marek Bárta z Prahy, se kterým jsem absolvoval FONS v roce 1992 a později jsme se potkávali na dalších skautských aktivitách. Sazba v InDesignu jej živí a když jsem se na něj obrátil s řešením ryze praktického problému se kterým mi nedokázali poradit profesionální grafici pracující s tímto programem, byl to právě on, který mi poslal upravený soubor naformátovaný přesně podle mých představ. Vůbec nevím jak to udělal, ale stačí mi, že to funguje a já jen kopíruju a přepisuju. Marku, díky!