by
on
under
Permalink

Zet – Miloš Zapletal *13.1.1930 +8.5.2025

(Dazul) Zet – Miloš Zapletal (* 13. ledna 1930 v Prostějově +8.5.2025 v Liberci) byl

renesanční člověk, který jako spisovatel, redaktor či pedagog pozitivně ovlivnil desetitisíce mladých lidí.

Setkal jsem se s ním asi ve svých třinácti-čtrnácti letech prostřednictvím jeho knih SEDMIČKA a PRÁZDNINY POD STANEM. Osobně jsem ale Zeta mohl potkat až 21.8.1992, v Krkonoších na Beníškách. On a jeho přátelé z Kruhu, kteří tehdy kurs FONS organizovali, mi pozitivně ovlivnili další život (přesto, že jsem byl „už dvakrát v Rusku“, byl ženatý a radoval se z prvorozeného syna). Mé tehdejší pochybnosti (zda to „má smysl“) o nastoupené cestě s oddílem, kterou jsem si vybral, tohle setkání pohřbilo definitivně. Od té doby jsem nezapochyboval. Zet je prvním z mých „guru“.

V roce 2013 při přebírání ceny „Za úsilí o nápravu věcí lidských“ Nadace Pangea pronesl: …Snažil jsem se přispět k tomu, oč šlo zakladatelům skautingu. Aby se podařilo vychovat alespoň dvě tři procenta slušných, poctivých, pracovitých lidí, kteří jsou ochotni dělat něco pro druhé, aniž hned natahují ruku, co za to dostanou.

Na kursu Prázdninové školy Lipnice „A IŠLI SPOLU ĎALEJ“ (strany 484-489) pro partnerské páry u nás v Kateřinicích v roce 2011, při svém prvním vstupu pronesl, že jsou s Evou manželé „teprve 55 let“ – Eva se při tom tak hezky blahosklonně usmívala : -)

ZETOVI - obal DVD

Videoklip, který jsme mu jako dárek natočili při příležitosti jeho 84.narozenin:

Jeho PRÁZDNINY POD STANEM, SEDMIČKU, OSTROV PŘÁTELSTVÍ, STEZKU ODVAHY (tu asi nejvíc), LOVCE HVĚZD, … jsem doslova hltal a opravdu jsem si tehdy myslel (a se mnou i ostatní kluci z našeho oddílu), že když nemůže Jaroslav Foglar vydávat knížky pod svým jménem, zvolil si pseudonym Miloš Zapletal. Později, když se Katovi podařilo (ještě za komančů) z nakladatelství získat Zetovu adresu, zvali jsme jej na besedu s jeho čtenáři. Odepsal diplomaticky, že na besedy se čtenáři nejezdí. Později jsem pochopil proč, ale chápali jsme to i tehdy.

O mnoho let později mne neskutečně potěšila Zetova důvěra, když mi nejprve poslal kapitolu popisující  JEDENÁCTÝ DEN – pondělí 9. února – Ježibabka – Zbojníci z rukopisu CVOCI s tím, abych mu udělal korekturu v použitém „nářečí“ a později i celý rukopis k připomínkování (samozřejmě, že jej nechal před vydáním číst více šťastlivcům). Jeden výtisk (o pár let později vydané) knihy s jeho věnováním mne těší obzvláště.

Allah – Vladislav Raška v (dnes již nedostupné sedmdesátišestistránkové) publikaci MILOŠ ZAPLETAL – PERSONÁLNÍ BIBLIOGRAFIE NEPERIODICKÝCH PUBLIKACÍ (r.v. 2012) na straně 55 píše:

Tato bibliografie zachycuje 100 položek literárního díla MZ, z toho je 55 vlastních vydaných publikací, 20 knih překladů a dalších 10, na nichž se podílel jako editor; rozdíl činí nerealizované či teprve připravované rukopisy apod. Samozřejmě vůbec nejde o nějaké statistické součty. Kvantita ještě sama o sobě nic neznamená. O kvalitě tohoto díla si snadno každý vytvoří vlastní úsudek. Nicméně i z tohoto běžného přehledu je patrné, že jde o dílo úctyhodné. Znám snad jen jednoho tak pracovitého člověka – AIoise Musila, světoznámého orientalistu; jednu z jeho knih – The Manners and Customs of the Rwala Bedouins – použil MZ při práci na Velké encyklopedii her. Nepřekvapí proto poznámka Miloslava Nevrlého: Vedle Miloše si člověk musí připadat jako snivý a neužitečný zajordánský povaleč.“
A jak to vidí náš autor?Vypadá to šíleně rozsáhle, ale když si vynásobíš šedesát let krát jedna stránka denně, vyjde ti na 20.000 stran. Což je sto knih po dvou set stranách. Z tohoto úhlu pohledu to není tak ohromující.

Epikúrovo „Žij skrytě!“ praktikuje Miloš celý svůj život. Mimo jiné třeba odmítl nejvyšší české skautské vyznamenání Řád stříbrného vlka i členství ve Svojsíkově oddílu. Myslím si, že jsem se ve svém dosavadním životě ještě nesetkal s tak neuvěřitelně skromným člověkem, který pochybuje o praktickém dopadu svého celoživotního díla spisovatele i pedagoga.    


 

Při návštěvách u Zeta v Liberci jsem pochopil, že by rád dal dohromady ještě jednu knihu, kterou má v podstatě napsanou. Jenže texty této knihy jsou roztroušeny v jeho cca 50 knihách. Ale protože už téměř nevidí, ví že ji sám nedá dohromady. Naznačoval, naznačoval, naznačoval, a já po roce slíbil, že se pokusím dát dohromady tým, který se o to pokusí – na základě jeho poznámek, které si zaznamenal na více než 200 stranách.

Ti, kteří jsou ochotni s „poslední Zetovou knihou“ pomoc, najdou základní informace zde  >>>

Nejúplnější (ale ne úplný) přehled Zetových vlastních a přeložených knih, i těch, které editoval dal dohromady Allah – Vladislav Raška v (dnes již nedostupné sedmdesátišestistránkové) publikaci MILOŠ ZAPLETAL – PERSONÁLNÍ BIBLIOGRAFIE NEPERIODICKÝCH PUBLIKACÍ (doplněné 2. vydání z roku 2012):
















 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *