Paraglide

Je tu další z „pětiminutovek“ – motivačních videí z rozličných a hlavně netradičních oldskautských aktivit. Tentokráte z aktivity, kterou lze provozovat v každém věku – paraglide – létání na závěsném, padákovém kluzáku. Píšu-li, že tento „sport“ lze provozovat v každém věku, narážím tím na

1. památnou větu mého kamaráda z roverských dob – Sergeje, který o paraglide prohlásil, že se jedná o „sport starých pánů
  2. fakt, že jsem po čtvrt století potkal svého učitele z průmyslovky, kterak jako čerstvý důchodce absolvoval kurs paraglide a dělal zkoušky na pilotní průkaz pro létání na paraglide

Několik článků z akcí na paraglide si můžeš přečíst na webu oldskautů – například: Sváteční polétání na Javorovém u Třince, Létání nad MonacemParaglide nad mořem, Termická kurs ve Slovinsku, …

paraglide2Pilotní průkaz na PG (paraglide) je možno začít dělat už v roverském věku, ale každý padáčkář, který má potomky, přizná, že ty své (i vlastní) děti nechal odzkoušet let na PG mnohem dříve : -)

Já sám jsem oba syny vzal s sebou na PG v době, kdy chodili do MŠ nebo ZŠ. Před pár roky jsem byl příjemně udiven, že francouzi už vyrábějí speciální sedačky na PG pro malé děti, které lze připnout na standardní sedačku.

V našem oddíle i středisku platilo, že RS, kteří si chtěli PG opravdu vyzkoušet, dostali příležitost – při ideálních povětrnostních podmínkách a na školním terénu pro začátečníky.

Všem, které PG zaujme, vřele doporučuju aby absolvovali regulerní kurs paraglide, který je zakončený zkouškou pro pilotní průkaz.

Paraglide je finančně relativně náročná aktivita. Nový kluzák stojí cca 20.000 Kč, sedačka cca 10.000 Kč, batoh na křídlo – kluzák cca 2.000 Kč, přilba cca 2.000 Kč, vário cca 8.000, GPS cca 10.000 Kč, záložní padák cca 7.000 Kč. Proto jsem pořídil vybavení paraglide napolovic se svým bývalým vůdcem oddílu.