23.12.2019 – Oddílové Vánoce ŠESTKY

(Hanny) Rok se s rokem sešel a nastal zas, ten krásný vánoční čas. Přípravy na nejkrásnější dny v roce jsme nepodcenili a během prosince družinky pilně pracovaly na výzdobě a tajném projektu.

Protože letošní stromečky urostly do větších rozměrů, byl tentokrát až k hornímu patru velké místnosti. Ještě, že měl Dazul tak velký stojan. Světlušky s Vlčaty a Benjamínky smrk pichlavý nazdobily společně s rodiči na předvánoční schůzce s punčem. Díky některým rodičům jsme měli i světýlka, takže vánoční atmosféra byla nádherně prosvícená. Žaby ještě dozdobily sál papírovýma hvězdama a větvemi douglasky a spolu s betlémským světlem to bylo dokonalé.

Přesně o půl třetí 23.12. se začala odehrávat poslední schůzka roku 2019. Sešli jsme se ve velkém sále, odlehčeni o cukroví, dárečky a přáníčka – to vše každý zanechal u vchodu do místnosti a obdržel číslo na erární dáreček. Pokřik, krátké seznámení s programem a rychle zase, šup, do bot a bundy – zvířátka v krmelci se už nemohla dočkat na svoji porci dobré bašty.

Po návratu vyfasovala každá družinka kravaty v dané barvě, na rovery a další hosty zbyly krásné puntíkované. To aby slavnostní nálada byla ještě slavnostnější.  Program pak pokračoval vánoční hrou, kdy každá družinka měla získat na pěti stanovištích svícen a 4 svíčky. Úkoly byly tématicky laděné a každé stanoviště představilo jednoho svatého – krátce historii a zvyk. Družinky zdobily Barborky, vytvářely nápoj, lily olovo, skládaly báseň a házely obilí. Všem se podařilo úkoly splnit a každá družinka si mohla rozsvítit svůj svícínek, se kterým odešla do ústraní a krátce rozjímala o proběhlém roce.

Následovalo představení tajného projektu. Kupodivu nikdo dopředu žádné tajemství neodhalil. Všechny výtvory byly krásné, ať už to byla nástěnka nebo věšák do klubovny, ozdoby na stromeček nebo těsnicí zarážka za dveře. Po krátkých přáníčkách jednotlivých družinek došlo konečně na to poslední – rozdávání dárečků. Protože příjemné chvíle ubíhají rychleji, čas se naplnil – rodiče už  začali přicházet pro mladší děti. Při odchodu si každý vzal jedno přáníčko – pěkných a milých slov není nikdy dost a obzvlášť o Vánocích.

Poslední členové pomohli uklidit Březiny, aby po nás nezůstaly na podlaze kopy balicích papírů, drobečků nebo jiných věcí  – protože nejen na Nový rok, ale po celý rok chceme mít příjemné prostředí pro naše schůzky.

Věřím, že Vánoce u všech proběhly i doma v takové atmosféře jako ty naše „šestkařské“, každý si užil rodinné pohody a příjemného volna a potkáme se na prvních schůzkách v roce 2020 plni energie a super nápadů.

————————————–

(Dazul) Letošní rok je pro ŠESTKU klíčový nejen novou vůdkyní Kájou, ale i vznikem družiny Benjamínků na jaře. A ti se společně s kateřinickými Světluškami a vlčaty ujmuli organizování letošních oddílových Vánoc. Mám pocit, že Vlčata a Světlušky (spolu s Benjamínky) organizovali oddílové Vánoce historicky prvně. A z pohledu víceméně nezúčastněného pozorovatele si nevedli vůbec špatně.

Troufám si tvrdit, že tolik lidí jako dnes, se na oddílových Vánocích ještě nikdy za těch 23 let nesešlo. Nepočítal jsem to, ale seriózně odhaduji počet na 60 dětí a dospělých. To sebou neslo i drobné organizační potíže, protože se ŠESTKY v takovémto (byť pořád ještě neúplném) počtu neschází často a běžné oddílové úkony tak nejsou ještě plně zažité.

Program odsýpal velmi svižně a ty tři společné hodny byly docela našlapané, bez hluchých míst. Úžasné bylo, když se taková masa lidí dokázala přirozeně zklidnit při cca desetiminutovém ztišení v rámci družinové chvilky. Všechny místnosti byly v tu chvíli obsazeny některou z družin a ve srubu zavládlo nefalšované ticho, které rádcové dokázali skvěle využít.

Velmi milé bylo, že se mimo členů oddílu pracujících v družinách přišli na dnešní oddílové setkání podívat i ti starší. A v tom je síla a jedinečnost ŠESTKY : -)  Vedení Světlušek, Vlčat i Benjamínků má za přípravu a provedení oddílových Vánoc neoddiskutovatelně „výbornou“!

Nesestříhané sedmiminutové video z ODDÍLOVÝCH VÁNOC ŠESTKY: