Čtvrtinu oficiální existence skautingu na Vsetíně vycházel STOUPA HLÁSÍ

Pokud pamatuješ střediskový časopis STOUPA HLÁSÍ, nebo jsi listoval(a) některým jeho číslem, zastav se a vzpomeň na něj tak, že své vzpomínky zaznamenáš do libovolně dlouhého fejetonu, reportáže, úvahy, glosy, …  Pošli do 15. října 2020 Dazulovi. I tvá vzpomínka bude zařazena v souborném vydání (elektronickém, možná i tištěném) všech vydaných číslek STOUPY HLÁSÍ.

(Dazul) Všeobecně se ví, že skauting zavlekl z Valmezu na Vsetín 30 let před svou popravou Záviš Kalandra. Skauti se tedy na Vsetíně vyskytují od roku 1920. Ale z těch 100 let mohli oficiálně existovat pouze 58 roků, protože jej zakazovaly totality fašistická a komunistická. Velmi kusé informace o vsetínských skautech můžeš přečíst třeba v kronikách vsetínského střediska Junáka  1920-1940 (151 stran), 1945-1947 (185 stran), 1968-1970 (356 stran), 1990-91 (42 stran) – to je celkem 734 stran.

Specifickou kronikou je ale STOUPA HLÁSÍ  – časopis vsetínských RS, který vycházel 15 let – tedy více než čtvrtinu oficiální existence skautů na Vsetíně. Od roku 1992 do roku 2007 vyšlo minimálně 137 standardních čísel + expediční knihy + speciály. Nebudu zřejmě daleko od pravdy, když si tipnu, že dohromady to bude kolem 2000 stran.  Zachovala se tak i jakási kronika zachycující 15 let velmi pestré činnosti vsetínských roverů, potažmo celého střediska Junáka. Je to nezkreslené svědectví o jednom společenství mladých lidí, kteří jsou dnes už  dávno plnoletí. Stali se z nich špičkoví řemeslníci, soudcové, montéři, učitelé, obchodníci, novináři, lékaři, kazatelé, vojáci, policisté, politici, konstruktéři, státní zástupci,… Pokud se dnes podívají na své zpravidla první literární pokusy zveřejňované ve STOUPA HLÁSÍ, možná i potají zamáčknou slzu v oku :-)

Před lety jsem investoval tisícovku do vazby STOUPY HLÁSÍ, takže mám ve třech silných knihách svázaná všechna čísla, která vyšla do roku  2004.

Když položím ty tři díly na sebe, mají na výšku patnáct centimetrů. Dříve jsem je občas dobrým kamarádům zapůjčil, ale dnes jim nedovolím opustit půdorys našeho domu.

Byť jsou přebaly některých čísel tištěny na barevné papíry, čísla která se distribuovala, byla kopírována na černobílé kopírce. Ale od čísla 122 je zachována i barevná elektronická verze.

Několikrát jsem byl konfrontován s nápadem, že by si STOUPA HLÁSÍ zasloužil souborné vydání všech čísel. Vždy jsem oponoval dvěma argumenty:

1. shromáždit a zkompletovat, naskenovat a nasázet všechna vydaná čísla STOUPY HLÁSÍ je práce na stovky hodin čistého času – komerčně to neumíme zaplatit a neznám nikoho, kdo by to byl ochoten a schopen zvládnout dobrovolnicky, tedy grátis
  2. výroba – vytištění knihy v pevné vazbě v rozsahu cca 700-750 stran na kvalitním papíře, vyjde při 20 výtiscích na minimálně 800 Kč. A v případě kompletního STOUPY HLÁSÍ (včetně speciálů, expedičních knih a monotematických titulů – některé se prolínaly i s edicí Kosicí (vydával kdysi 2. chlapecký)) by to nejspíše byly 3 takové knihy, tedy se bavíme o částce cca 2400 Kč.

Neznám v tuto chvíli žádný podobný titul vycházející na jiných místech republiky (BANANA TIMES, CLAVIS, OBRR, …), který by byl souhrnně knižně vydán.

A protože jsme na vsetínském skautském středisku byli občas v lecčems historicky první, slavíme to 100. výročí existence, … začínám se vážně zabývat myšlenkou, že bych se pokusil připravit pro tisk souborné vydání všech čísel STOUPY HLÁSÍ, včetně souvisejících speciálů, sborníčku původní poesie, expedičních knih, …. Bude-li zájem, můžu se pak pokusit zajistit i tisk – podobně jako u 1. DÍLU KRONIKY OLDSKAUTI.CZ, nebude-li zájem aspoň na vytištění 10 sběratelských exemplářů, zůstane jen u elektronické verze.

Abych zjistil nezávazný zájem o případné výtisky souborného vydání STOUPY HLÁSÍ, prosím zájemce, aby:

• mi dali vědět, že mají zájem
  • šířili tuto informaci dále
  • mi dali vědět, mají-li možnost výhodně zajistit tisk