Vyšel ŠESTÁK SPECIÁL – oddílové vývěsky

(Dazul) Dnešní číslo ŠESTÁKA SPECIÁL volně navazuje na 136. číslo z 21.4.2017, které bylo vydáno k 20.výročí ŠESTKY. Obsahovalo minimum textu a ke každému oddílovému roku několik vypovídajících fotografií. V tomto čísle jsou zachyceny vývěsky vytvořené v letech 2011-2017 tak, jak se je podařilo archivovat. Bohužel se nedochovaly všechny :-( Jen pro zajímavost, to co je v 136.čísle ŠESTÁKU zhuštěno na 6 stran (konkrétně strany 15-20), je v tomto SPECIÁLU na 114 stranách (strany 4-117). Toto oddílové období je také zachyceno v oddílových časopisech čislo 112 – 141 (tedy 30 číslech, které mají dohromady minimálně 500 stran).
Oddílové vývěsky před obecním úřadem v Kateřinicích byly prvním propagačním nástrojem ŠESTKY. Ta první „nástěnka“ byla připravena už na jaře roku 1997. Bohužel se nezachovala ani na fotografii.

Neodpustím si krátký exkurz do minulosti, aby i nepamětníci vnímali „vývěsky“ v souvisklostech: sluší se vysvětlit, že od ledna 2011 jsem nuceně přebral správcovství Dětského bezbariérového centra Březiny (DBCB). Moje žena Irča mi nabídla pomoc v naceňování pobytů a komunikaci se zájemci o pronajímání DBCB. Jedním z důležitých kroků mimo nezbytných oprav bylo začít napravovat trochu pošramocenou pověst DBCB v naší obci, proto jsem začal připravovat vývěsky, které měly lépe obeznámit spoluobčany s tím co se v DBCB děje i chystá. Za nedlouho k vývěskám o DBCB přirozeně přibyly i vývěsky z činnosti ŠESTKY.
Původní vývěska byla umístěna před Obecním úřadem tam, kde je nyní vysazena lípa. Později byly v rámci oprav OÚ všechny vývěsky přesunuty do „podloubí“ u vstupu do úřadu. Při prohlížení na nikoho neprší a v noci jsou vývěsky osvětleny speciálním světlem umístěným v záhlaví.
Naše vývěska se od těch ostatních v obci odlišuje na první pohled. Nejen tím, že je vždy plná fotografií, ale i dřevěným zarámováním. Rám staré vývěsky vyrobil Zub, rám té nové Tom. Použil při tom písmena i lilii ze Zubova povedeného rámu.
V řadě dochovaných vývěsek jsou různě dlouhé časové mezery, kdy nebyla žádná nová „nástěnka“ vytvořena. V nepravidelných cyklech se střídaly období, kdy vedení oddílu mělo na existenci vývěsky větší či menší zájem, proběhla i perioda, kdy se ŠESTKA snažila dělat oddílové vývěsky sama. Taková vývěska zde ale není archivována, protože se nezachovala.
Na vývěskách se častěji vyskytují odkazy na www.oldskauti.cz než na www.sestka.eu – je to dáno tím, že oldskautský web byl v té době aktuálnější a častěji doplňovaný.
Pozorný „čtenář“ si možná všimne, že jedna fotografie se na vývěskách objevuje několikrát. Je to ta první hromadná ve skautských krojích, kterou jsme pořídili na prvním samostatném táboře ŠESTKY v roce 1998. Mám k ní srdeční vztah – jsme na ní skoro celá rodina – já fotil :-)
Taky určitě oku „čtenáře“ neunikne na první pohled stejná vývěska (strany 86 a 87), která se liší pouze krátkým textem. Jedna byla určena pro tradiční vývěsku před OÚ v Kateřinicích a ta druhá do Ratiboře :-)

Lidská paměť není dokonalá. Mnohdy si pamatujeme jen to, co nám aktuálně vyhovuje. Leckdy se vypráví stará historka jíž jsme byli účastníky, ale přesto máme pocit, že se jedná o úplně jiný příběh – my si jej přece pamatujeme úplně jinak. A tak ber tenhle ŠESTÁK SPECIÁL jako pokus o relativně objektivní předložení toho, co se zachovalo. Vedle oddílových ŠESTÁKŮ pomáhají oddílové vývěsky doplnit a uchovat přepestrou a mnohovrstevnatou mozaiku běžného života naší ŠESTKY. I pozorný šťoural si ověří, že vše do sebe zapadá, že vedle náročných a bombastických akcí byly i ty naprosto obyčejné a „všední“, ale jako celek cosi vypovídají o „charakteru“ našeho společenství. Svým dětem tohle číslo ŠESTÁKA neukazuj, byla by to marná snaha. Nepochopily by. Ale neodsuzuj je za to. Nezažily to jako ty a tak ani nemohou vidět příběh, který se mimo obraz za každou fotografií ukrývá.

Přeju ti, abys nad touhle zhuštěnou historií posledních sedmi let činnosti ŠESTKY – tedy 6.koedukovaného oddílu a 6.oldskautského klubu – strávil(a) hodně hezkých chvilek, zvláště při vzpomínání na to, co se dělo „mimo záběr objektivu“. Právě k vůli tomu tenhle speciál vznikl.

Tento ŠESTÁK SPECIÁL je vytištěn pouze v jednom exempláři – jako fotokniha v pevných deskách, na kvalitním lesklém papíře v rozsahu 128 stran. Vzhledem k výrobní ceně 2449 Kč je zřejmě pochopitelné, proč nebyl vydán v obvyklém nákladu 50 výtisků :-) 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *